Okres grzewczy w naszym kraju może trwać nawet ponad pół roku. Wszystko zależy od panującej pogody. Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni przez trzy dni z rzędu, zarządcy budynków włączają ogrzewanie. Wtedy też rozpoczyna się bardzo niekorzystny czas dla naszych górnych dróg oddechowych. Suche powietrze w mieszkaniu wpływa niekorzystnie na naszą cerę, pojawiają się problemy z oddychaniem, infekcje, uporczywy kaszel.
Stosowanie nawilżaczy powietrza – modele i sposoby działania
Rozwiązaniem w tej sytuacji są nawilżacze powietrza. Najprostsze z nich mają postać ceramicznych lub plastikowych pojemników napełnianych wodą, wieszanych na grzejniku. Niestety ich zasięg i skuteczność są niewielkie.
Bardziej nowoczesne nawilżacze parowe wytwarzają ciepłą mgiełkę, która nawilża pomieszczenie, niestety zdarza się, że pobierają one sporo energii elektrycznej. Nawilżacze ewaporacyjne zasysają powietrze, wypuszczając je w postaci chłodnej mgiełki. Są energooszczędne, ale nieco hałaśliwe – nie sprawdzą się w pokoju dziecka.Optymalnym rozwiązaniem zdają się być ultradźwiękowe nawilżacze. Za pomocą dźwięków o wysokiej częstotliwości rozbijają wodę na mikrocząsteczki. Wytwarzają chłodną lub ciepłą mgiełkę, są ciche i energooszczędne.
Więcej przykładów na stronie dostawcy nawilżaczy powietrza Venta